وبلاگ

اهمیت تهیه کپسول آتش‌نشانی مناسب هر مکان

کپسول آتش‌نشانی مناسب

حتماً می‌دانید که امروزه حتماً باید در خانه هر‌کسی یک کپسول آتش‌نشانی برای جلوگیری از اتفاقات احتمالی وجود داشته باشد. این مسئله می‌تواند آسیب جدی به شما برساند، اما شما می‌توانید با شناخت انواع آتش‌ها و انتخاب کپسول آتش‌نشانی مناسب جلوی این کار را گرفته و در مواقع اضطراری بسیار خوب عمل کنید.

ما در این مقاله قصد داریم در‌مورد انواع آتش‌ها و کپسول آتش‌نشانی مناسب، همچنین نکاتی که باید در مواقع اضطراری رعایت کنید، اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

درباره تست هیدوراستاتیک بیشتر بدانید

هنگام خرید کپسول آتش‌نشانی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

برای خرید کپسول آتش‌نشانی مناسب باید به چه نکاتی توجه کنید تا کپسول درستی را برای آتش‌سوزی انتخاب کنید؟ در ذیل به بررسی برخی از این نکات می‌پردازیم.

  • نوع کپسول

اولین نکته‌ای که باید در خرید خاموش کننده‌ها شناسایی کنید، نوع ماده‌ها، محل سازگاری نوع مواد کپسول با تجزیه است. آتش به طور کلی به ۵ دسته طبقه بندی می‌شود. به یاد داشته باشید که نمی‌توانید  از کپسول‌هایی که قدیمی هستند، برای حفظ کردن آتش استفاده کنید.

  • ظرفیت و تعداد کپسول

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است که از تعداد و ظرفیت‌های آن کپسول مطلع شوید؛ به طوری که با خرید تعداد کمی از همان اندازه از چیز‌هایی که نیاز دارید، می‌توانید در هنگام آتش‌سوزی به درستی آتش را خاموش کنید. حتی ممکن است خسارت‌هایی که نمی‌توان آن‌ها را جبران کرد، به سیستم بخورد و حتی اگر برعکس این کار را انجام دهید، باعث به وجود آمدن ‌هزینه‌های زیاد برای خرید و شارژ کپسول آتش نشانی تان می‌شود .

  • زمان تخلیه و طول پرتاب مواد

یکی دیگر از مواردی که باید برای خرید کپسول توجه کنیم، زمانی است که طول می‌کشد تا آن  کپسول آتش‌نشانی خالی شود. استاندارد آن باید بین ۸۶۰ باشد و همین‌طور موادی که داخل آن است، باید با طول پرتاب مواد داخل آن که ۲ تا ۷ متر است، متناسب باشد. دقت کنید در همه موارد نام برده شده انتخاب کپسول آتش‌نشانی مناسب بسیار مهم است.

درباره خدمات آتش نشانی بیشتر بدانید

انواع کپسول آتش نشانی در یک نگاه

انواع کلاس آتش کپسول‌های آتش نشانی

کپسول‌های آتش نشانی انواع گوناگونی دارد که نسبت به کار کرد خود، به کلاس‌های گوناگون دسته‌بندی می‌شوند. چند نمونه از کپسول‌های آتش نشانی شامل: کپسول پودر و گاز بالن بغل کپسول پودر، گاز ترکیبی، کپسول پودر و گاز چرخ‌دار است.

آتش ها بر طبق قابل اشتغال بودن آن‌ها به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند:

  • نوع اول: این نوع از بعضی وسایل‌های جامد مثل: چوب، کاغذ، و.. تشکیل شده است، که در این نوع می‌توانید از کپسول بیوورسال استفاده کنید.
  • نوع دوم: مایع‌هایی است که می‌توانید آن‌ها را اشتغال کنید، مثل: بنزین، نفت و…

برای این نوع می‌توانید از کپسول آتش‌نشانی سی‌ٱ‌دو استفاده کنید.

  • نوع سوم: گازهایی است که می‌توانید آن‌ها را اشتغال کنید، مثل بوتان و متان که می‌توانید از کپسول آتش‌نشانی فوم برای این نوع استفاده کنید.
  • نوع چهارم: فلزهایی مثل: منیزیم، آلومینیوم و… هستند که در این نوع می‌توانید از تمام کپسول‌های آتش‌نشانی استفاده کنید.
  • نوع پنجم: این نوع از آتش‌سوزی به دستگاه‌های الکتریسیته ربط دارند. از کپسول بیوورسال نمی‌توانیم با جریان برق بر رسانا بودن استفاده کنید.
  • نوع ششم: این نوع از روغن پخت و پز،فت و… تشکیل شده است، که می‌توانید در این نوع از کپسول نوع فوم و سی‌ا‌دو استفاده کنید. دقت کنید در تمام موارد از کپسول آتش‌نشانی مناسب استفاده کنید.
انواع خاموش کننده دستی

کلاس ای مناسب چه نوع آتش‌سوزی هستند؟

این دسته شامل مواد نفتی است که بعد از سوختن خاکستری می‌شود، همچنین شامل:  چوب، پارچه، و… هستند. به همین خاطر خاکستر قابلیت این را دارد که حرارتی که در داخل آتش  وجود دارد را در جای خود نگه دارد. ممکن است که آتش دوباره برگردد. برای خاموش شدن این نوع آتش‌ها می‌توانید از کپسول آتش‌نشانی مناسب برای گاز و یا آب استفاده کنید. آب به آسانی داخل خاکستر می‌رود و حرارتی که در داخل مواد وجود دارد را، کم می‌کند.

کلاس بی مناسب چه نوع آتش‌سوزی هستند؟

کپسول‌هایی که اشتغال می‌شوند، در این گروه قرار دارند. مایع‌ها می‌توانند بنزین، نفت و یا دیزل باشند. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در این نوع آتش، کپسول‌های آب چگونه می‌تواند به درستی خاموش کنند. به دلیل چگالی کم روغن‌ها و مایعی که مشتعل شونده هستند، باید برای خاموش‌‌کردن این آتش‌سوزی‌ها از فوم استفاده کنید؛ چون چگالی زیادی ندارد و راحت بر روی سطح روغن‌ها جا می‌گیرد.

کلاس سی مناسب چه نوع آتش‌سوزی هستند؟

این نوع از کپسول‌ها گازهای قابل اشتغال هستند که در ادامه تعدادی از این نوع‌ها را نام  می‌بریم.گاز‌هایی مثل: اتان، بوتان، متان و پروپان در داخل این دسته قرار دارند.

کلاس ای مناسب چه نوع آتش‌سوزی هستند؟

کپسول آتش‌نشانی مناسب این نوع آتش‌ها از الکتریسیته به‌وجود می‌آید. حرارت زیاد این سیم‌ها، اتصال قطعه ‌ها و خرد‌‌بیبورد، عواملی هستند که این آتش را تشکیل می‌دهند. تنها برای این آتش از کپسول آتش‌نشانی گاز سی‌ٱ‌دو استفاده کنید. این کپسول‌ها گاز کربن دی اکسید دارند که نارسانای برق است.

کلاس آف مناسب چه نوع آتش‌سوزی هستند؟

این دسته شامل مواد روغن‌های خوراکی است. این مواد وقتی با آب برخورد می‌کند، واکنش تندی از خود نشان می‌دهند که یکی از کار‌هایی که نباید انجام بدهید، استفاده از کپسول آتش‌نشانی پودر و گاز و سی‌ا‌دو است. تمام این مورد‌ها، مثل آب، می‌تواند باعث زیاد شدن آتش شود. بهترین راه برای مهار کردن آتش در این دسته استفاده کردن از پتو و یا مواد شیمیایی که مرطوب است، می‌باشد.

توجه داشته باشید که هر یک از این کپسول ها با توجه به دفترچه ای که هنگام خرید به شما تحویل داده شده، و لیبلی که بر روی کپسول چسبیده، باید سالانه به صورت منظم شارژ شود. بنابراین برای اطلاع از شارژ کپسول آتش نشانی می توانید روی لینک کلیک کنید. تا به صفحه شارژ منتقل شوید.

نتیجه گیری

می‌دانید که آتش‌ها انواع گوناگونی دارند و باید هر کدام از آن‌ها را بشناسید و بدانید چه نکاتی را باید در استفاده از آن‌ها رعایت کنید و از کپسول آتش‌نشانی مناسب استفاده کنید. شما با فهمیدن این نکات در واقع مال و جان خود را ضمانت کرده‌اید؛ چون اگر شما نوع آتش‌ها را بلد نباشید، نمی‌توانید به‌درستی از کپسول آتش‌نشانی استفاده کنید و در این صورت جان و مال شما در مواقع اضطراری در خطر می‌افتد .

مؤسسه ایمنی و آتش ‌نشانی ناجی ارائه‌دهنده خدمات فروش انواع کپسول آتش نشانی CO2

ارسال به تمام نقاط تهران و شهرستان‌ها

جهت دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوره، سفارش و خرید: 

تلفن دفتر: 02133868565

تلفن همراه: 09125501793

مطالب مرتبط
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *