وبلاگ

تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی چیست؟

تست هیدرواستاتیک

تست هیدرواستاتیک یک نوع تست فشار است. این تست از جمله پروسه های مهم و اصلی در تولید و ساخت یک مخزن است. با پر کردن کامل یک مخزن با آب و هم چنین حذف هوای داخل مخزن و افزایش فشار یک سیستم تا 1.5 برابر مقدار فشار در نظر گرفته شده برای سیستم انجام می شود.

 سیستم برای مدت زمان مشخصی تحت فشار قرار می گیرد و سپس سیستم از لحاظ نشتی بررسی می شود. برای بازرسی بصری معمولاً از رنگ های فلورسنت یا ردیاب استفاده می شود تا محل نشتی ها به طور کامل مشخص شود. بد نیست بدانیم که فشار یک سیال زمانی است که سیال هیچ گونه حرکتی ندارد. سیال، گاز یا مایع می تواند باشد که از این فشار ناشی از وزن سیال برای بررسی نشت و درز استفاده می شود.

تست هیدرواستاتیک

انواع مختلف مخازن

از تست هیدرواستاتیک برای تست نشتی و درز در مخازن استفاده می شود. مخازنی که در صنعت به کار می روند شامل دو دسته هستند.

1- مخازن بدون درز

2- مخازن درز دار

 

مخازن بدون درز

 این مخازن در صنعت بسیار پرکاربرد هستند و برای نگه داری آب و … استفاده می شوند.

 

مخازن درزدار

 مخازن درز دار  برای ذخیره کردن و انتقال دادن انواع سیال با حساسیت و فشار بالا به کار می روند. از این مخازن به عنوان مخازن CNG، مخزن های اکسیژن، مخزن هیدروژن، مخزن انواع گاز بی اثر استفاده می شود.

تست هیدرو استاتیک کپسول های آتش نشانی

مراحل تست هیدرواستاتیک

  1. در مرحله ابتدایی باید سیلندر را که قرار است تست شود را شناسایی کرد و همچنین برای انجام تست آماده کرد.
  2. تمام اطلاعات مربوط به محتویات، مالک و سیلندر را باید مشخص کرد.
  3. فشار موجود در محفظه مخزن را باید تخلیه کرد. در این مرحله باید دقت فراوان به خرج داد زیرا گازها ممکن است سمی، خورنده و شاید آتش زا باشند. این کار باید در محیط باز انجام شود.
  4. اطراف سیلندر را باید به صورت چشمی بررسی کرد تا برآمدگی، ترک، سوختگی و صدمات ظاهری مشخص شود. سلامت پایه ها باید چک شود.
  5. در این مرحله باید داخل سیلندر با چشم بررسی کرد. بررسی محل نصب شیر باید با یک لامپ انجام شود.
  6. وزن سیلندر باید بررسی شود. این کار برای تعیین تفاوت وزن کنونی و وزن حک شده روی سیلندر است.
  7. رزوه های سیلندر را باید به صورت دقیق بررسی کرد. رزوه ها را باید از براده تمیز کرد.
  8. انجام تشت هیدرواستاتیک
  9. بررسی شیر که برای تایید ان باید در حالت بسته بررسی شود.
  10. سیلندر را باید در آخر خشک و تمیز کرد. درج تاریخ روز تست و تست بعدی باید بر روی سیلندر انجام شود.

  برای خرید کپسول آتش نشانی CO2 کافیست روی لینک کلیک کنید.

انواع تست هیدرواستاتیک

تست هیدواستاتیک به دو روش برای تست کردن مخازن استفاده می شود. این دو روش شامل:

1- روش واترجکت

2- روش غیر واتر جکت یا انبساط مستقیم

روش واترجکت

با انجام تست هیدرواستاتیک باید محفظه را با آب پر کرد. این محفظه را در داخل یک محفظه که از آب پر است و کاملاً مهر و موم شده است قرار می دهیم. سپس محفظه برای زمان مشخصی تحت فشار قرار می گیرد. این کار باعث می شود که محفظه اصلی منبسط شود. بعد از انبساط آب به داخل یک لوله خارجی می رود و سپس انبساط کل اندازه گیری می شود. بعد از اندازه گیری، انبساط حذف می شود و مخزن مجدد به سایز قبلی باز می گردد. سپس آب از تیوپ شیشه ای به مخزنش بر می گردد.

در مواردی که سایز مخزن به سایز قبلی برنگردد مشخص می شود که مخزن برای ادامه کار مناسب است یا خیر. اگر میزان انبساط بالا باشد فلز مخزن، ویژگی الاستیسیته خود را از دست داده است. این انبساط بالا شاید نشان دهنده نازک شدن دیواره مخزن باشد که این موارد نشان می دهد که مخزن باید از رده خارج شود.

سنجش فشار با روش واتر جکت و انبساط مستقیم

روش غیر واتر جکت یا انبساط مستقیم

 یکی از روش های تست هیدرواستاتیک روش غیر واتر جکت یا انبساط مستقیم است. در این شیوه مخزن یا سیلندر با مقدار از پیش تعیین شده ای پر از آب می شود. سیستم را با فشار معینی تحت فشار قرار می دهیم و سپس آبی که از آن خارج می شود را اندازه گیری می کنیم. مقدار انبساط کلی و دائمی را اندازه گیری می کنیم. اگر سلامت مخزن تایید شود می توان آن مخزن را مجدد استفاده کرد.

  برای آگاهی از قیمت کپسول های آتش نشانی کافیست روی لینک کلیک کنید.

روش جایگزین

برخی از تجهیزات ممکن است برای تحمل بارهای مورد نیاز برای آزمایش فشار طراحی نشده باشند. در این موارد باید از روش های جایگزین مانند تست پنوماتیک استفاده کرد. تست پنوماتیک نوع دیگری از تست فشار است که شامل تحت فشار قرار دادن ظرف با گازی مانند هوا یا نیتروژن به جای آب است. با این حال، هنگام انجام آزمایش پنوماتیک باید احتیاط ویژه ای به کار برده شود، زیرا محیط های گازی در مقایسه با آزمایش هیدرواستاتیک توانایی فشرده شدن و نگهداری بیشتری را دارند.

جمع بندی

پروسه تست هیدرواستاتیک از جمله مراحل مهم و اصلی است که در تولید هر مخزن باید انجام شود. این تست به منظور سلامت و امنیت مخزن انجام می شود. این تست برای مشخص شدن انواع خوردگی، تشخیص ترک یا رشد ترک، کارکرد صحیح و … انجام می شود. تست هیدرواستاتیک به طور معمول بعد از خاموش شدن سیستم انجام می شود. بعد از اندازه گیری فشار اطمینان حاصل می شود که سستم در فشار وارد شده در حین کار می تواند به درستی کار کند و هیچ خطری سیستم را تهدید نمی کند. این مخازن معمولاً حاوی گاز های آتش زا و سمی هستند که هر گونه نشت، انفجار و … ممکن است تبعات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد؛ بنابراین انجام این تست به صورت دوره ای باید انجام شود تا امنیت سیستم تامین شود. شما می توانید از متخصصان تیم سد حریق ناجی برای انجام این تست کمک بگیرید.

  برای شارژ کپسول آتش نشانی خود کافیست روی لینک کلیک کنید.

مؤسسه ایمنی و آتش ‌نشانی ناجی ارائه‌دهنده خدمات فروش انواع کپسول آتش نشانی 

ارسال به تمام نقاط تهران و شهرستان‌ها

جهت دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوره، سفارش و خرید: 

تلفن دفتر: 02133868565

 تلفن همراه: 09125501793

مطالب مرتبط
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۱ از ۵
از مجموع ۷ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *