وبلاگ

اهمیت شناخت کلاس های کپسول آتش نشانی

شناخت کلاس های کپسول آتش نشانی
 • قطعاً تا به حال به کپسول آتش‌نشانی احتیاج پیدا کردید و شاید پیش آمده باشد که در مورد کار با آن آشنایی ندارید. سوالاتی برایتان مطرح می‌شود مثل: نمی‌دانید که کلاس‌های کپسول آتش‌نشانی چه چیز‌هایی هستند؟ و شامل چه مواردی می‌شوند؟ یا اهمیت شناخت کلاس‌ های کپسول آتش نشانی چیست؟ ذهن شما را مشغول کرده است به همین دلیل تا آخر این مقاله را مطالعه کنید و به جواب سوالات خود برسید.

  درباره تست هیدوراستاتیک بیشتر بدانید

  کلاسهای کپسول آتش نشانی چیست و شامل چه موادی می شود؟

    اهمیت شناخت کلاس های کپسول آتش نشانی بسیار بالا است. آتش‌سوزی‌ها می تواند با هم تفاوت زیادی داشته باشد. گاهی بر اثر اتصالات برقی وگاهی بر اثر تحریق مواد قابل‌اشتعال مانند موادخشک مثل: کاغذ یا مایعات مانند: نفت، گریس و….

  توجه کنید فقط هر کدام از آتش‌سوزی‌ها که اتفاق می افتد،  باید از کپسول مخصوص همان آتش سوزی استفاده کنید. انواع کپسول آتش نشانی عبارتند از: کپسول دارای مواد شیمیایی خیس، کپسول دارای پودر، کپسول دارای فوم، کپسول آتش نشانی دارای آب و کپسول دارای کربن دی اکسید.

  توجه داشته باشید که هر یک از این کپسول ها با توجه به دفترچه ای که هنگام خرید به شما تحویل داده شده، و لیبلی که بر روی کپسول چسبیده می شوند، باید سالانه به صورت منظم شارژ شود. بنابراین برای اطلاع از شارژ کپسول آتش نشانی می توانید روی لینک کلیک کنید. تا به صفحه شارژ منتقل شوید.

  کپسول قابل حمل

  نکات مهم در هنگام انتخاب یک کپسول آتش ‌نشانی

  برای انتخاب درست یک کپسول آتش‌نشانی باید به چه نکاتی توجه کنید تا انتخاب درستی داشته باشید چون اهمیت شناخت کلاس های کپسول آتش نشانی در زندگی ما بسیار بالا است. درادامه با تعدادی از این نکته ها آشنا می شوید.

  شکل ظاهری و محل نصب

   کپسول‌های آتش‌نشانی بیشتر مواقع شکل استوانه‌ای دارند. توجه کنید که کپسول‌ها نسبت به محیط مورد نظر شما در اندازه و ظرفیت‌های مختلفی استفاده می شوند. کپسول‌هایی که وزن کمتری دارند به دیوار آویزان می شود. ولی کپسول‌هایی که وزن زیادی دارند را می‌توانیم به دو مدل چرخ‌‌دار و بدون‌چرخ تقسیم کنیم. چرخ‌دار برای مکان هایی که آتش آنجا کمتر است استفاده می شود و در این موارد هم اهمیت شناخت کلاس های کپسول آتش نشانی بالا است.

  مکانیزم عملکرد

  در این قسمت کپسول شامل: دو قسمت تحت فشار و بالون‌دار هستند، کپسول‌هایی که بالن‌دار هستند، محفظه‌ای در کنار خود دارند که کاربرد آن تأمین‌کردن فشار خروج برای مواد خاموش‌کننده است.

  دما و شرایط محل نگهدارنده

  در مکانهای صنعتی به علت سختی کار واحتمال خطرات بالای آتش‌سوزی، تعداد بیشتری کپسول خاموش کننده در محیط قرار دارد. نکته‌ای که وجود دارد دمایی است که کپسول در آنجا قرار دارد، حدود دمای محیط محفظه نگهدارنده باید بین منفی ۲۰ تا مثبت ۶۰ باشد. کارگاه ریخته‌گری و چاپخانه که در آن مرکباتی با نقطه دمای کمتر از ۱۰۰ درجه استفاده می‌شود در این دسته قرار می‌گیرند.

   قیمت کپسول آتش نشانی با بهترین نرخ بازار

  کپسول در ماشین

  راهنمای انتخاب مناسب ترین کلاس برای هر مکان

  در این قسمت از راهنمای انتخاب مناسب‌ترین کلاس برای هر مکان،  به بررسی‌ آتش در برخی از مکان‌ها می‌پردازیم.

  مهمترین مسئله ای که در زمان آتش سوزی باید نسبت به آن آگاه باشیم این است که ابتدا باید بدانیم که آتش از چه نوعی است و شما از چه نوع کپسول می‌توانید برای خاموش کردن آتش استفاده کنید. مسئله مهمی که در اینجا وجود دارد اهمیت شناخت کلاسهای کپسول آتش نشانی است. در صورت ناآگاهی ممکن است برای خاموش کردن آتش از کپسولی استفاده کنید برای خاموش کردن آتش از کپسول نامناسب استفاده کنید که باعث اطفاء حریق نشود و خطرات بیشتری را برای ما به وجود می آورد نکته مهمی که در درجه اول در انتخاب کپسول آتش نشانی باید به آن توجه کرد شناخت کلاسهای کپسول آتش نشانی است.

  کلاس : Aکپسول آتش نشانی برای خاموش کردن آتش هایی که بر اثر سوختن پارچه چوب کاغذ به وجود می آید مناسب است و خاموش کننده های آن از جنس آب یا کف هستند.

  کلاس :Bدر مورد آتش سوزی های موادی مانند بنزین گریس و روغن از خاموش کننده هایی که از جنس یک ماده شیمیایی خشک یا دی‌اکسیدکربن است استفاده می‌شود.

  کلاس:C در مورد آتش‌سوزی که بر اثر اتصالات برقی و الکتریکی به وجود می آید ما نیاز به این نوع کپسول آتش نشانی داریم که خاموش کننده آن یک ماده شیمیایی خشک کربن است.

  کلاسD : برای خاموش کردن آتش که در اثر فلزات قابل احتراق به وجود آمده باید از کپسولی استفاده کنیم که مواد خاموش کننده آن یک ماده شیمیایی یا پودر خشک باشد.

  کلاس K: اگر آتش سوزی در منازل مسکونی و در آشپزخانه اتفاق بیافتد، بر اثر روغن یا مواد چرب، از کپسولهایی استفاده می‌کنیم که خاموش کننده آنها از جنس ماده شیمیایی مرطوب یا خشک باشد.

  کلاس A B C: در بین همه این مدل ها و کپسول ها ما یک کپسول همه منظوره داریم که در آتش سوزی های کلاسA B C  مورد استفاده قرار می گیرد و ماده خشک کننده آن خاموش کننده آن یک ماده شیمیایی خشک است.

  اهمیت شناخت کلاسهای کپسول آتش فشانی

  اینکه شما تعدادی از کلاس‌های کپسول آتش‌نشانی را بشناسید بسیار زیاد اهمیت دارد‌،  به این دلیل که وقتی شما این کپسول‌ها را بشناسید می‌توانید کپسول مناسب هر آتش‌سوزی را تشخیص دهید.

  اگر انتخاب اشتباه کنید مطمئنا مشکل بزرگی در مواقع ضروری برای شما پیش می‌آید. چون وقتی ندانید که کدام کپسولی مناسب چه آتش‌سوزی است شما ممکن است از یک کپسول اشتباهی در آن کار استفاده کنید و خطرات بیشتری به بار آید. حتی ممکن است به شما و یا به مال‌تان صدمه برسد. پس نتیجه می‌گیریم که شناخت کلاس‌های کپسول آتش‌نشانی در زندگی ما بسیار اهمیت دارد.

  نتیجه گیری؛ اهمیت شناخت کپسول آتش نشانی

  شناخت کپسول کلاس‌های آتش‌نشانی  در زندگی ما خیلی کاربرد دارد در واقع باعث انتخاب آگاهانه ما می‌شود و این امکان را ایجاد می‌کند که متناسب با هر مکان کپسول مناسب تهیه کنیم. اگر به اهمیت شناخت کپسول آتش‌نشانی پی ببریم خیلی از اتفاقات نخواهد افتاد. در این مقاله با کاربردهای آن آشنا شدید. این مطالب می‌تواند برای محافظت از جان و مال شما در مواقع اضطراری بسیار مفید باشد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *