وبلاگ

کسب بینش حیاتی برای مقابله با آتش با دانستن اینکه مثلث آتش چیست

مثلث آتش چیست

آگاهی از مفهومی مثل مثلث آتش برای تمامی انسان ها ضرورت دارد. در شرایطی که افراد وادار به استفاده از تجهیزات ایمنی ضد آتش باشند، آشنایی با نحوه عملکرد و گسترش آتش و وقوع آن در راستای کاهش خسارات و جلوگیری از انتشار آتش بسیار تاثیرگذار است. برای کسب این آگاهی و ممانعت از هر گونه آسیب ناشی از آتش باید بدانیم مثلث آتش چیست. وقوع یک رخداد آتشسوزی مسئله ای خطرناک است که به سادگی می تواند خسارات متعدد و غیر قابل بازگشتی را منجر شود. شناخت عوامل و فاکتورهایی که قادر هستند، آتش را ایجاد کنند و همچنین دستورالعمل ها و تجهیزاتی که برای مقابله با آن تهیه شده اند، در ادامه آمده است.

مثلث آتش چیست؟

برای وقوع یک آتش سوزی و رخ دادن آتش 3 عنصر اساسی باید همزمان حاضر باشند. بدین ترتیب شعله ور شدن آتش ممکن می گردد. این موارد شامل: گرما، ماده سوختنی و اکسیژن هستند. این سه عنصر اضلاع یک مثلث فرضی را تشکیل می دهند که به یکدیگر وابسته بوده و مانند یک چرخه در راستای ایجاد آتش عمل می کنند. تنها با حذف یکی از این موارد، آتش متوقف شده و خاموش می گردد.

در صورتی که قصد شارژ کردن کپسول مناسب خود را دارید. اما اطلاعی از قیمت شارژ ندارید، تنها کافیست روی لینک شارژ کپسول آتش نشانی کلیک کنید. تا از قیمت شارژ کلیه کپسول های ناجی مطلع شوید.

عوامل به وجود آمدن آتش

پس از دانستن اینکه مثلث آتش چیست، باید با فعالیت هایی که منجر به آن می شود نیز آشنا شویم. حوادث متعددی وجود دارد که در نهایت می توانند مسبب وقوع آتشسوزی شوند. در ادامه برخی از عواملی که بیشتر منجر به آتشسوزی های خانگی می شود آمده است:

آشپزی

رایج ترین نوع از آتشسوزی در اثر فعالیت های پخت و پز رخ می دهد. روغن در اثر داغ شدن خیلی قابلیت اشتعال دارد و زمانیکه به 600 درجه فارنهایت برسد، بدون تماس با هیچ شعله ای به صورت خود به خود مشتعل می گردد. به این ترتیب برای هر فردی ضروری است تا بداند مثلث آتش چیست. همچنین دستگاه هایی مانند توستر و غیره می توانند مسبب وقوع آتش شوند، بنابراین نظارت و تمیز کردن آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

دستگاه های گرمایشی

بخاری ها و دستگاه های گرمایشی دیگر موارد رایجی هستند که نقش عمده ای در وقوع آتشسوزی دارند. سد حریق ناجی توصیه می کند هرگز هنگام ترک منزل بخاری را روشن رها نکنید.

آتش ناشی از دستگاه های الکتریکی

سیم کشی های ناصحیح و قدیمی و معیوب به راحتی می توانند منجر به آتشسوزی گسترده ای شوند.

سیگار

همانطور که معرفی کردیم سه مورد تشکیل دهنده مثلث آتش چیست، باید بدانیم که دخانیاتی مانند سیگار تمامی این عوامل را به همراه دارد. ته سیگارهای رها شده و ذرات خاکستر ریخته شده بر روی مواد قابل اشتعالی مثل فرش، مبل و لباس، می تواند آتشسوزی های گسترده ای را سبب شود که این امر خسارات مرگباری به بار می آورد.

برخی دیگر از مواردی که در رخ دادن آتش موثر هستند شامل: شمع های تزئینی، آتش های ناشی از مواد شیمیایی و غیره می باشد.

برای خرید کپسول آتش نشانی کلیک کنید

آتش سوزی ناشی از سیگار

اجزاء تشکیل دهنده مثلث آتش چیست؟

1.    گرما

وجود یک منبع گرما برای وقوع حریق یکی از سه اصل ضروری است. نقطه اشتعال مواد مختلف، متفاوت بوده و کمترین دمایی که در آن یک ماده می تواند مشتعل شود حائز اهمیت است. احتراق به خودی خود، گرمای بیشتری تولید می کند که بر شعله ور شدن بیشتر اثرگذار است، توصیه سد حریق ناجی استفاده از آب برای خنک کردن می باشد.

2.    سوخت

هر ماده ای که قابلیت اشتعال داشته باشد، قادر است نقش سوخت را در مثلث آتش ایفا کند. بر همین اساس لازم است بدانیم انواع سوخت ایجاد کننده مثلث آتش چیست. موادی مانند کاغذ، روغن، پارچه، چوب و … از مرسوم ترین آنها می باشند. حذف این عامل مشکل بوده و معمولا غیرممکن است بنابراین نگهداری درست این مواد از توصیه های سد حریق ناجی است.

3.    اکسیژن

شروع و تداوم حریق و شعله نیازمند عاملی اکسید کننده است. اکسیژن با ماده سوختنی وارد واکنش شده و گرما و CO2 منتشر می شود. این عامل همواره وجود دارد که همراهی آن با دو جزء دیگر به طور حتم آتش را ایجاد می کند.

استفاده از کپسول آتش نشانی برای مقابله با اضلاع آتش

برای شناختن اینکه بهترین راه مقابله با مثلث آتش چیست، باید با تجهیزات مقابله با آتشسوزی آشنا شویم. یکی از متداول ترین این ابزارها کپسول آتش نشانی می باشد. کپسول های آتش نشانی پر شده از آب یا مواد خفه کننده هستند. کپسول ها در راستای حذف دو عنصر مثلث آتش، یعنی گرما و اکسیژن عمل می کنند. کپسول های دی اکسید کربن، منجر به خفه شدن آتش و کاهش غلظت اکسیژن شده و کپسول های آبی باعث خنک شدن شعله می شوند. انواع کپسول های آتش نشانی در سد حریق ناجی قابل تهیه است.

توجه: برای خرید کپسول آتش نشانی روی لینک کلیک کنید تا به صفحه خرید هدایت شوید.

راه های مقابله با مثلث آتش چیست؟

همانطور که برای وقوع آتش وجود سه عنصر الزام دارد، برای مقابله با مثلث آتش نیز باید یکی از این سه عنصر حذف گردند.

حذف عنصر حرارت و گرما

بهترین راهی که برای حذف این عنصر توصیه می شود استفاده از آب است. ریختن آب روی آتش، دما را به کمتر از نقطه اشتعال کاهش داده و باعث متوقف شدن چرخه احتراق می شود. در صورت در دسترس بودن کپسول آتش نشانی، به کار بردن این ابزار توسط سد حریق ناجی، برای کاهش حرارت پیشنهاد می شود.

حذف عنصر اکسیژن

در توضیح اینکه مثلث آتش چیست، اکسیژن یک عامل همیشگی و دائم معرفی شد. برای جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش مشتعل شده، باید آن را خفه کرد. برای قطع دسترسی آتش به اکسیژن در آتش سوزی های کوچک می توان از یک پتوی سنگین بهره گرفت اما در آتشسوزی های گسترده تر، ماسه یا جوش شیرین برای کنترل این مسئله توصیه می شود.

حذف عنصر سوخت

سخت ترین راه مقابله با مثلث آتش چیست؟ پاسخ این سوال حذف عنصر سوخت است. چرا که هر ماده و ساختاری می تواند به خودی خود یک سوخت محسوب شود. به عنوان مثال در آتش سوزی یک خانه، کل خانه یک ماده سوختنی به حساب می آید. بنابراین بهتر است برای مقابله با یک آتش مشتعل شده، بر روی حذف دو مورد دیگر تمرکز کرد.

چنانچه در صورت آتش سوزی از کپسول آتش نشانی خود استفاده کردید باید یادتان باشد پس از استفاده حتما آن را شارژ کنید. برای اطلاع از شارژ کپسول آتش نشانی، کافیست روی لینک کلیک کنید. تا علاوه بر قیمت شارژ در رابطه با نکات و مراکز مربوط به شارژ اطلاعات کسب کنید.

مؤسسه ایمنی و آتش ‌نشانی ناجی ارائه‌دهنده خدمات فروش انواع کپسول آتش نشانی CO2

ارسال به تمام نقاط تهران و شهرستان‌ها

جهت دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوره، سفارش و خرید:

تلفن دفتر: 02133868565

تلفن همراه: 09125501793

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *