وبلاگ

آموزش خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی و انواع این کپسول‌ها

خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی
 • استفاده از تجهیزات آتش نشانی  و خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی نیاز به آموزش درباره شیوه استفاده از آن و تکنیک های اولیه آتش نشانی دارد. همچنین لازم است از نوع مناسب خاموش کننده (کپسول آتش نشانی) برای آتش استفاده شود. در صورت وجود کوچک ترین تردید یا عدم اطمینان در مورد مهار آتش، فوراً ساختمان را تخلیه کرده و با آتش نشانی تماس بگیرید.

  چگونه کپسول آتش گرفتـه را خاموش کنیم؟

  بهترین عملکرد هنگام آتش گرفتن سیلندر گاز پیکنیک یا کپسول گاز، این است که پارچه خیس را به دور دست خود پیچیدـه و شیر سیلندر گاز را ببندید، سپس با ریختـن آب بر روی سیلندر آن را خنک می کنیم تا از انفجار آن جلوگیـری شود. همچنین از جا به جایی سیلندر در حال حریق جدا خودداری نمایید.

  آتش نشان ها در حال خاموش کردن کپسول های گاز

  خاموش کردن کپسول گاز توسط آتش نشان ها

  روش کار کپسول آتش نشانی

  برای خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی می بایست مراحل زیر را اجرا کنید.

  • کشیـدن: پین را بکشید، این کار باعث شکستـن مهر و موم می‌شود.
  • هدف: نازل یا شیلنگ را به سمت پایه آتش بگیرید؛ همچنین بوق خاموش کننده CO2 را لمس نکنید؛ زیرا بسیار سرد می شود و می تواند به پوست آسیب برساند.
  • فشـار دادن: دستـه را فشار دهید تا عامل خاموش کنندـه آزاد شود.
  • جارو کردن: از سمتی به سمت دیگر در پایه آتش، جارو کنید تا آتش خاموش شود.
  انواع کپسول آتش نشانی

  انواع کپسول های آتش نشانی

  روش های خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی

  • سطل های آب یا شن و ماسـه: برای مایعـات قابل اشتعال ریختـه شدـه استفادـه می‌شود.
  • پتو: در خفـه کردن آتش‌های کوچک و مهار شدـه در آشپزخانـه یا قایق‌ها و برای پیچیدن دور افرادی که لباس‌هایشان آتش گرفتـه است، مؤثر است.
  • کپسول های آتش نشانی اتوماتیک: برای مقابله با آتش سوزی در حمل و نقل مانند محفظه موتور قایق ها یا وسایل نقلیه بزرگ، یا در مصارف صنعتی مانند اتاق‌های ژنراتور یا کامپیوتر، طراحی شدـه اند و با تشخیص گرما وارد عمل می شوند.
  • برای خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی، کپسول های مواد شیمیایی مرطوب،خرید کپسول آتش نشانی CO2، پودر خشک، فوم ، آب و مه آب وجود دارند. داشتن نوع دقیق کپسول آتش نشانی مورد نیاز برای محل شما بسیار مهم است.

  برای تهیه کپسول آتش نشانی CO2 ، پودر و گاز و فوم و گاز می توانید از طریق منوی اصلی، محصولات ما ، کپسول آتش نشانی و انتخاب کپسول مورد نظر خود را خریداری کنید.

  آتش گرفتن تعدادی پلاستیک

  آتش گرفتن چند عدد پلاستیک

  آیا نوع کپسول آتش نشانی تاثیری در خاموش کردن آتش دارد؟

  برای خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی باید ابتدا  خاموش کننده مناسب را انتخاب کرد. زیرا انتخاب نادرست خاموش کننده می‌تواند عواقب مرگباری برای افراد داشته باشد. به عنوان مثال استفاده از خاموش کننده آب در جایی که برق وجود دارد می‌تواند منجر به برق گرفتگی شود. البته برخی از خاموش کننده‌های اسپری آب و مه آب برای استفاده در تجهیزات الکتریکی تایید شدـه اند. این خاموش کننده ها  با عنوان “تأیید شدـه برای آزمایش دی الکتریک 35 کیلو ولت” مشخص می‌شوند. یعنی آن ها تا 35000 ولت در یک متر آزمایش شده اند.

  • استفاده از خاموش کننده‌های آب یکی دیگر از راه های خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی می باشد که فقط برای آتش سوزی‌هایی شامل کاغذ، چوب، کاه، زغال سنگ، لاستیک، پلاستیک جامد و اثاثیه نرم مناسب هستند.
  • خاموش کنندـه‌های پودر خشک برای مبارزـه با مواد جامد، مایعات و گازهای در حال سوختـن مناسب هستند. خاموش کننده‌های پودری تخصصی نیز برای مقابله با آتش سوزی فلزات قابل احتراق مانند لیتیوم، منیزیم یا آلومینیوم طراحی شدـه اند.
  • خاموش کننده‌های CO2 برای استفاده در آتش سوزی مایعات سوزان و آتش سوزی‌های الکتریکی مانند تجهیزات کامپیوتری بزرگ مناسب هستند، بنابراین در دفاتر کاربردی هستند.
  • استفاده از خاموش کننده‌های شیمیایی مرطوب از دیگر راه های خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی است و مناسب برای چربی‌ها و روغن‎های پخت و پز هستند و عمدتاً در آشپزخانه‌هایی با سرخ کن های چربی بکار گرفتـه می شوند.
  • کپسول آتش نشانی فوم و گاز روی مواد در حال اشتعال را می‌پوشانند و مانع از برخاستن گاز قابل اشتعال از روی مواد می‌شوند و از رسیدن اکسیـژن به آتش جلوگیری می کنند.
  • خاموش کننده‌های مه آب، از آب خالص تبدیل شدـه به قطرات بسیار ریز مه پرفشار استفاده می کند.

  اگر محل کارتان در نزدیکی مواد قابل اشتعال قرار دارد و برای ایمنی آن نیاز به کپسول فوم و گاز دارید. می توانید برای تهیه کردن کپسول آتش نشانی فوم و گاز از طریق سایت ناجی اقدام کنید.

  خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی

  انواع کپسول آتش نشانی

  قیمت کپسول آتش نشانی

  اگر قصد خرید کپسول آتش نشانی را ببینید می توانید روی لینک کلیک کنید. در این صفحه لیست تمام کپسول های آتش نشانی ناجی را آوردـه ایم. می توانید با توجه به نیازتان هر یک را انتخاب کرده و برای اطمینان از انتخابتان می توانید با مشاوران ناجی تماس بگیرید

  کلام پایانی

  به طور کلی برای خاموش کردن آتش می بایـست حرارت را از بین بردـه و حریق را سرد کنیم. از رسیدن اکسیژن به آتش سوزی جلوگیری کنیم، عامل آتش سوزی یا مواد آتش زا را از بین ببریم و جلوی واکنش‌های زنجیـرـه‌ای را بگیریـم. همچنین برای خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی، شیوه صحیح استفاده از آن را بیاموزیم.

  مؤسسه ایمنی و آتش ‌نشانی ناجی ارائه‌دهنده خدمات آتش نشانی، فروش انواع کپسول آتش نشانی و شارژ آن می باشد.

  سوالات متداول

  • آیا استفاده از کپسول آتش نشانی دشوار است؟

  خیر، استفاده از کپسول آتش نشانی بسیار ساده است. معمولاً دستگاه‌هایی با دسته‌های آسان برای نگه‌داشتن و اهرمی فشاری برای فعال‌سازی دارند که به راحتی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

  • آیا کپسول آتش نشانی موثر برای خاموش کردن آتش است؟

  بله، کپسول آتش نشانی ابزاری موثر برای خاموش کردن آتش در مواقع اضطراری است. این دستگاه با انتشار مواد خاموش‌کننده، آتش را به سرعت کنترل می‌کند.

  ارسال به تمام نقاط تهران و شهرستان‌ها

  جهت دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوره، سفارش و خرید:

  تلفن دفتر: 02133868565

  تلفن همراه: 09125501793

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *