وبلاگ

آموزش خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی و انواع این کپسول‌ها

آموزش خاموش کردن آتش

استفاده از تجهیزات آتش نشانی  و خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی نیاز به آموزش درباره شیوه استفاده از آن و تکنیک های اولیه آتش نشانی دارد. همچنین لازم است از نوع مناسب خاموش کننده برای آتش استفاده شود. در صورت وجود کوچک ترین تردید یا عدم اطمینان در مورد مهار آتش، فوراً ساختمان را تخلیه کرده و با آتش نشانی تماس بگیرید.

چگونه کپسول آتش گرفته را خاموش کنیم؟

بهترین عملکرد هنگام آتش گرفتن سیلندر گاز پیکنیک یا کپسول گاز، این است که پارچه خیس را به دور دست خود پیچیده و شیر سیلندر گاز را ببندید، سپس با ریختن آب بر روی سیلندر آن را خنک می کنیم تا از انفجار آن جلوگیری شود. همچنین از جا به جایی سیلندر در حال حریق جدا خودداری نمایید.

اطلاع از آخرین نرخ شارژ کپسول آتش نشانی

خاموش کردن کپسول آتش گرفته

روش کار کپسول آتش نشانی

برای خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی می بایست مراحل زیر را اجرا کنید.

 • کشیدن: پین را بکشید، این کار باعث شکستن مهر و موم دستکاری می‌شود.
 • هدف: نازل یا شیلنگ را به سمت پایه آتش بگیرید؛ همچنین بوق خاموش کننده CO2 را لمس نکنید؛ زیرا بسیار سرد می شود و می تواند به پوست آسیب برساند.
 • فشار دادن: دسته را فشار دهید تا عامل خاموش کننده آزاد شود.
 • جارو کردن: از سمتی به سمت دیگر در پایه آتش، جارو کنید تا آتش خاموش شود.

روش های خاموش کردن آتش

 • سطل های آب یا شن و ماسه: برای مایعات قابل اشتعال ریخته شده استفاده می‌شود.
 • پتو: در خفه کردن آتش‌های کوچک و مهار شده در آشپزخانه یا قایق‌ها و برای پیچیدن دور افرادی که لباس‌هایشان آتش گرفته است، مؤثر است.
 • کپسول های آتش نشانی اتوماتیک: برای مقابله با آتش سوزی در حمل و نقل مانند محفظه موتور قایق ها یا وسایل نقلیه بزرگ، یا در مصارف صنعتی مانند اتاق‌های ژنراتور یا کامپیوتر، طراحی شده اند و با تشخیص گرما وارد عمل می شوند.
 • برای خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی، کپسول های مواد شیمیایی مرطوب، کپسول آتش نشانی CO2، پودر خشک، فوم ، آب و مه آب وجود دارند. داشتن نوع دقیق کپسول آتش نشانی مورد نیاز برای محل شما بسیار مهم است.

برای تهیه کپسول آتش نشانی CO2 ، پودر و گاز و فوم و گاز می توانید از طریق منوی اصلی، محصولات ما ، کپسول آتش نشانی و انتخاب کپسول مورد نظر خود را خریداری کنید.

درباره خدمات آتش نشانی بیشتر بدانید

خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی به عنوان یکی از راه های اطفا جریق

آیا نوع کپسول آتش نشانی تاثیری در خاموش کردن آتش دارد؟

برای خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی باید ابتدا  خاموش کننده مناسب را انتخاب کرد. زیرا انتخاب نادرست خاموش کننده می‌تواند عواقب مرگباری برای افراد داشته باشد. به عنوان مثال استفاده از خاموش کننده آب در جایی که برق وجود دارد می‌تواند منجر به برق گرفتگی شود. البته برخی از خاموش کننده‌های اسپری آب و مه آب برای استفاده در تجهیزات الکتریکی تایید شده اند. این خاموش کننده ها  با عنوان “تأیید شده برای آزمایش دی الکتریک 35 کیلو ولت” مشخص می‌شوند. یعنی آن ها تا 35000 ولت در یک متر آزمایش شده اند. 

 • استفاده از خاموش کننده‌های آب یکی دیگر از راه های خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی می باشد که فقط برای آتش سوزی‌هایی شامل کاغذ، چوب، کاه، زغال سنگ، لاستیک، پلاستیک جامد و اثاثیه نرم مناسب هستند.
 • خاموش کننده‌های پودر خشک برای مبارزه با مواد جامد، مایعات و گازهای در حال سوختن مناسب هستند. خاموش کننده‌های پودری تخصصی نیز برای مقابله با آتش سوزی فلزات قابل احتراق مانند لیتیوم، منیزیم یا آلومینیوم طراحی شده اند.

 • خاموش کننده‌های CO2 برای استفاده در آتش سوزی مایعات سوزان و آتش سوزی‌های الکتریکی مانند تجهیزات کامپیوتری بزرگ مناسب هستند، بنابراین در دفاتر کاربردی هستند.
 • استفاده از خاموش کننده‌های شیمیایی مرطوب از دیگر راه های خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی است و مناسب برای چربی‌ها و روغن‎های پخت و پز هستند و عمدتاً در آشپزخانه‌هایی با سرخ کن های چربی بکار گرفته می شوند.
 • کپسول آتش نشانی فوم و گاز روی مواد در حال اشتعال را می‌پوشانند و مانع از برخاستن گاز قابل اشتعال از روی مواد می‌شوند و از رسیدن اکسیژن به آتش جلوگیری  می کنند.
 • خاموش کننده‌های مه آب، از آب خالص تبدیل شده به قطرات بسیار ریز مه پرفشار استفاده می کند.

اگر محل کارتان در نزدیکی مواد قابل اشتعال قرار دارد و برای ایمنی آن نیاز به کپسول فوم و گاز دارید. می توانید برای تهیه کردن کپسول آتش نشانی فوم و گاز از طریق سایت ناجی اقدام کنید.

انواع مختلف کپسول آتش نشانی

قیمت کپسول آتش نشانی

اگر قصد خرید کپسول آتش نشانی را ببینید می توانید روی لینک کلیک کنید. در این صفحه لیست تمام کپسول های آتش نشانی ناجی را آورده ایم. می توانید با توجه به نیازتان هر یک را انتخاب کرده و برای اطمینان از انتخابتان می توانید با مشاوران ناجی تماس بگیرید 

کلام پایانی

به طور کلی برای خاموش کردن آتش می بایست حرارت را از بین برده و حریق را سرد کنیم، از رسیدن اکسیژن به آتش سوزی جلوگیری کنیم، عامل آتش سوزی یا مواد آتش زا را از بین ببریم و جلوی واکنش‌های زنجیره‌ای را بگیریم. همچنین برای خاموش کردن آتش با کپسول آتش نشانی، شیوه صحیح استفاده از آن را بیاموزیم.

مؤسسه ایمنی و آتش ‌نشانی ناجی ارائه‌دهنده خدمات فروش انواع کپسول آتش نشانی CO2

ارسال به تمام نقاط تهران و شهرستان‌ها

جهت دریافت اطلاعات بیشتر، مشاوره، سفارش و خرید: 

تلفن دفتر: 02133868565

تلفن همراه: 09125501793

مطالب مرتبط
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *