وبلاگ

تست هیدرواستاتیک مخازن

تست هیدرواستاتیک مخازن

گاهی این تصور اشتباه وجود دارد که تست هیدرواستاتیک مخازن تنها به منظور بررسی نشتی های احتمالی انجام می شود. این برداشت تا حدی درست است اما همه اهداف فرایند تست را شامل نمی شود. در واقع تست هیدرواستاتیک نتیجه به کار بستن دانش و تجربه افراد متخصص در جهت بالا بردن ضریب ایمنی و اطمینان از عملکرد صحیح مخازن، در مواقع مورد نیاز است. این آزمایش عملی اهداف مشخصی را دنبال می کند و طی چند مرحله انجام می شود. موسسه ایمنی و آتش نشانی سد حریق ناجی یکی از مراکزی است که خدمات مربوط به تست هیدرواستاتیک مخازن را به صورت تخصصی و حرفه ای ارائه می کند.

آزمایشات تست هیدرواستاتیک

چرا تست هیدرواستاتیک را برای مخازن انجام می دهند؟

تست هیدرو استاتیک مخازن یکی از بخش های جدایی ناپذیر از فرایند کنترل کیفیت و نوعی اقدام پیشگیرانه است تا از ایمنی مخازن در شرایط عملیاتی اطمینان حاصل شود. در این آزمایش کلیه اجزای مخزن اعم از سیلندر و تجهیزات جانبی آن مانند اتصالات و لوله ها به طور مجزا از نظر استحکام و امکان بروز نشتی مورد بررسی قرار می گیرند. با توجه به این که کلیه مخازن برای فشار کاری بیشتر از اتمسفر طراحی شده اند، عدم استحکام و یا وجود نشتی مخزن می تواند صدمات جبران ناپذیری را وارد نماید. بنابراین انجام تست هیدرواستاتیک مخازن برای اطمینان از عملکرد مطلوب، پایداری و ایمنی مخزن مورد نظر پس از انجام سرویس و بازگشت به شرایط عملیاتی یک اقدام ضروری است.

درباره شارژ کپسول آتش نشانی بیشتر بدانید

هدف از انجام تست هیدرواستاتیک مخازن

آزمایش های هیدرواستاتیک برای تعیین یکپارچگی سازه و تناسب استفاده از تجهیزات مختلف از جمله کپسول های آتش نشانی، سیلندرهای گاز، مخازن ذخیره سازی، دیگ های بخار، مخازن سوخت و خطوط لوله مواد شیمیایی انجام می شود. انجام این تست یکی از اقدامات ضروری پس از تولید و یا انجام سرویس های تعمیراتی است. همچنین تست هیدرواستاتیک مخازن را در فواصل دوره ای منظم نیز باید انجام داد. متخصصان ما در موسسه ایمنی و آتش نشانی سد حریق ناجی اعتقاد دارند که آزمایش های هیدرواستاتیک  چیزی بیش از پر کردن مخزن با آب است. این آزمایش یک بخش ارزشمند از چرخه حیات مخزن است که عملکرد ایمن و مطلوب، پایداری و مقاومت در شرایط نگهداری و همچنین کارایی در مواقع لزوم را تضمین می کند.

هدف از انجام تست هیدرواستاتیک مخازن

اقداماتی که هنگام تست هیدرواستاتیک مخازن باید انجام شود؟

برای انجام تست هیدرو استاتیک مخازن ابتدا باید سیلندر را به صورت شهودی بررسی کرد. تکنیسین ها تمام مواردی را که ممکن است یکپارچگی مخزن را به خطر بیندازد مورد بررسی قرار می دهند.

  • رزوه های سیلندر که فرسوده، خورده، شکسته، ترک خورده یا سوراخ شده اند.
  • خوردگی روی سیلندر که باعث ایجاد حفره شده است.
  • فرورفتگی هایی که عمیق تر از 10 درصد مساحت سطح آنها است.
  • هرگونه شواهدی مبنی بر تعمیر یا استفاده نادرست از خاموش کننده.
  • هرگونه شواهدی که نشان دهد خاموش کننده در معرض حرارت، آتش یا شعله بیش از حد قرار گرفته است.

اقداماتی که هنگام تست هیدرواستاتیک مخازن باید انجام شود؟

در مرحله دوم شلنگ یا سایر اتصالات لوله ای مخزن جدا شده و با یک آداپتور جمع کننده محتویات مخزن جایگزین می شود.

گام بعدی تخلیه مخزن است از محتویات درون آن است.

پس از این که مخزن به طور کامل تخلیه شد، می توان با خیال راحت سوپاپ یا والو آن را جدا نمود. این کار شرایط را برای بررسی وضعیت داخل مخزن فراهم می کند.

تکنیسین ها در هنگام انجام تست هیدرواستاتیک مخازن، پس از تخلیه کامل و پاکسازی داخل آن ها به بازرسی وضعیت مخزن از نظر وجود سوراخ یا آسیب های داخلی می پردازند. این آسیب ها می تواند امنیت آزمایش را به خطر بیندازد.

در صورت عدم وجود آسیب داخلی، مخزن با آب پر می شود.

به دلایل ایمنی، مخازن باید در یک دستگاه قفس محافظ آزمایش شوند یا این که در پشت یک سپر محافظ قرار گیرند تا علاوه بر امکان مشاهده بصری، ایمنی تست در هنگامی که مخزن تحت فشار است، تضمین شود.

در زمان تست هیدرو استاتیک مخازن گیج فشار و ویژگی های انبساطی مخزن مورد بررسی قرار می گیرد. نقص در هرکدام از آیتم های فوق نشان دهنده نشتی یا عدم پایداری مخزن است که در این صورت مخزن را باید از چرخه مصرف خارج کرد.

در صورت موفقیت آمیز بودن آزمایش، مخزن تخلیه و شسته می شود. سپس برخی از قطعات جانبی آن مانند ساقه شیر و واشر ها تعویض می شوند.

در نهایت مخزن ها مجدداً پر شده و تحت فشار قرار می گیرند. تکنیسین ها موظف هستند روی برچسب های مشخصی شرایط و زمان انجام آزمایش هیدرواستاتیک را درج و در نهایت مخزن را مهر و موم کنند.

فشار تست هیدرواستاتیک مخازن چقدر است؟

فشار تست هیدرواستاتیک مخازن چقدر است؟

در زمان انجام تست هیدرواستاتیک مخازن، معمولاً آن ها در شرایط فشار معادل 1.5 برابر حالت عملیاتی قرار می گیرند و این فشار می بایست بین 30 الی 60 ثانیه حفظ شود. این مقدار برای مخازن کم فشار در محدوده 200 تا 600 پاسکال و برای برخی مخازن کم فشار با حجم بالاتر معادل 1000 پاسکال است. اما برای مخازن پرفشار مانند سیلندرهایی که برای سیستم‌های CO2، Scuba و SCBA استفاده می‌شوند، فشار تست هیدرواستاتیک مخازن از 3000 تا 10.000 پاسکال متغیر است.

میزان انبساط مجاز در چنین فشاری تنها به اندازه 10 درصد حجم اولیه است. اگر انبساط بیشتر از این مقدار باشد و یا پس از رفع فشار میزان انبساط کاهش نیابد، مخازن را از چرخه مصرف خارج می کنند.

نکات مربوط به تست هیدرواستاتیک مخازن

  • کلیه مخازن می بایست در بازه زمانی بین 5 الی 12 سال مورد آزمایش هیدرواستاتیک قرار بگیرند.
  • اعتبار تست هیدرواستاتیک مخازن، برای موارد حاوی مواد خشک و یا سیالات کم فشار در فواصل 10 ال 12 سال، و برای مخزن های حاوی گاز های پرفشار 5 ساله است.
  • مخازنی که آزمایشات هیدرواستاتیک را عملکرد مناسبی ندارند، باید از چرخه سرویس خارج شوند.
  • شایع ترین دلیل خرابی مخازن این نیست که در طول آزمایش هیدروژنی از کار می‌افتد، بلکه اغلب آن ها در طول بازرسی های بصری قبل و یا بعد از تست هیدرواستاتیک مردود می شوند.
  • با انجام سرویس های دوره ای منظم و نگهداری مناسب می توان از رد شدن در آزمایش هیدرواستاتیک جلوگیری کرد.

آیا حتما تست هیدرواستاتیک مخازن را باید افراد متخصص انجام دهند؟

هرچند تست هیدرواستاتیک مخازن به عنوان یک آزمایش غیر مخرب در نظر گرفته می شود، اما اگر بازرسی توسط افراد غیر متخصص انجام شود یا فشار آزمایش از حد تعیین شده فراتر باشد و به طور کلی در شرایطی که استاندارد های لازم در نظر گرفته نشود، ممکن است خسارات جانی و مالی بسیاری را در بر داشته باشد. به دلایل ایمنی، آزمایش هیدرواستاتیک فقط باید توسط افراد متخصص و در تأسیساتی که برای آزمایش هیدرواستاتیک گواهینامه دارند انجام شود. موسسه ایمنی و آتش نشانی سد حریق ناجی به شما کمک می کند تا با انجام تست هیدرواستاتیک مخازن، ضمن رعایت ایمنی، از عملکرد مطلوب مخزن خود اطمینان حاصل کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *